Asset Publisher Asset Publisher

Dylematy przy karmniku

Dylematy przy karmniku

Dokarmiać - nie dokarmiać?

 

            Jesienno-zimowa aura, niskie temperatury, nieprzyjemne podmuchy wiatru, słoty, krótkie dni sprawiają, że kierujemy uwagę w stronę zwierząt, które muszą sobie radzić w każdych warunkach atmosferycznych, także tych, odbieranych przez większość ludzi jako nieprzyjemne.

Wzrost średnich temperatur w czasie ostatnich zim przywołuje dyskusję, czy dokarmianie ptaków jest potrzebne?

Jak do tej pory, a mamy połowę grudnia, pogoda w naszym regionie jest łagodna, w związku z czym ptaki mogą swobodnie zdobywać pożywienie, np. sikorki przeszukują drzewa i krzewy, zbierają z gałązek i spod kory owady we wszystkich stadiach rozwoju. Dzięki dużej aktywności nawet zimą znajdują odpowiednią ilość pożywienia.

Niebezpieczne są duże mrozy, długo trwające zamiecie śnieżne albo gruba warstwa szronu utrzymująca się na gałęziach. Szkodliwe są kilkudniowe deszcze w grudniu i styczniu, z powodu szybko zapadającej ciemności ptaki mogą nie znaleźć wystarczającej ilości pożywienia.

Wtedy właśnie potrzebne są karmniki, które nie zawodzą. Bardzo ważne jest, by w miejscach, w których wykładamy karmę nie zabrakło jej w trudnych okresach.

Najczęściej przy karmnikach możemy obserwować sikory (bogatkę, modrą, ubogą, sosnówkę), kowaliki, dzięcioły, wróble, mazurki, dzwońce. Dla nich odpowiednią karmą będą mieszanki ziaren: słonecznika, lnu, konopi, zbóż, chwastów, a także tłuszcze.

Bardzo ważne jest, by produkty nie były solone. Tłuszcze nie powinny być zjełczałe i w temperaturze dodatniej lepiej z nich zrezygnować. Nie dokarmiamy też chlebem, ponieważ szkodzi ptakom.

Pamiętajmy też o utrzymaniu czystości w karmniku.

Dobrze, jeżeli miejsce dokarmiania położone jest wśród drzew i krzewów, gdzie ptaki mogą się schronić przed ewentualnym atakiem drapieżników.

Zimowe dokarmianie ptaków ma jeszcze inny aspekt, jest tradycją zakorzenioną w naszej kulturze, sprawia nam radość i może być ważnym elementem edukacji dzieci. Kształtuje postawy empatii i poszanowania natury, wzbudza ciekawość poznawania otaczającej przyrody.

Akcesoria związane z obserwacją ptaków mogą być świetnym prezentem gwiazdkowym: lornetka, atlas ptaków, ładny karmnik.

Własnoręczne przygotowywanie ptasich przysmaków to wspaniały pomysł na spędzanie wolnego czasu, szczególnie dla dzieci może być świetną zabawą.

Internet jest źródłem pomysłów na ich wykonanie np. filmik na YT „Jak dokarmiać ptaki – Oblicza lasów #13”

 

Podejmując decyzję o dokarmianiu ptaków, należy pamiętać, by robić to odpowiedzialnie.