Asset Publisher
Łęgi – lasy, które by istnieć, potrzebują okresowych zalewów.
Lasy łęgowe to zespoły roślinne tworzące się w dolinach rzecznych. Kluczowym warunkiem dla ich wytworzenia i istnienia jest trudno przepuszczalne podłoże i powtarzalne, krótkotrwałe zalewy powierzchniowe, co najmniej raz na kilka lat bardzo intensywne. Zalewy nie mogą utrzymywać się przez długi czas, by nie powodować zabagnienia terenu. Na terenach zabagnionych tworzą się inne zespoły roślinne.
Brak okresowego dopływu wód zalewowych z namułami, drobnoziarnistymi osadami mineralnymi powodują zmianę zbiorowiska w kierunku tworzenia grądu.
Jednym z chronionych obszarów na terenie Nadleśnictwa Brzózka jest obszar Natura 2000 „Dolina Dolnego Bobru”, chroniący cenne dla Wspólnoty Unii Europejskiej siedliska przyrodnicze.
W obszarze „Dolina Dolnego Bobru” ochronie podlega 8 siedlisk przyrodniczych i 9 gatunków zwierząt ustanowionych jako przedmioty ochrony.
W naszym nadleśnictwie w Leśnictwie Bobrowice występuje chronione siedlisko o kodzie 91F0 - łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe, charakteryzujące się dużą bioróżnorodnością i urozmaiconą strukturą.
Podczas wrześniowej powodzi część lasów położonych w Dolinie Bobru, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki zostało zalanych. Czy przyniesie to zysk, czy stratę zależy od tego jak długo woda będzie utrzymywała się na zalanych terenach.