Asset Publisher Asset Publisher

Do lasu po zdrowie.

„Czyż aktywność i świeże powietrze nie leżą bowiem w zasięgu nas wszystkich?”

                            WALT WHITMAN

 

Niesamowity postęp technologiczny jaki dokonał się na przełomie XX i XXI wieku ma znaczący wpływ na styl naszego życia. W wielu obszarach uczynił nasze życie łatwiejszym, bezpieczniejszym, dał nieograniczone możliwości rozwoju i zaspakajania różnorodnych potrzeb. Z drugiej jednak strony rozwój mediów cyfrowych i nieodpowiednie ich wykorzystanie stało się źródłem wielu zagrożeń dla zdrowia człowieka.

Brak aktywności fizycznej, zbyt duża ilość czasu spędzana przed ekranami monitorów może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Negatywne skutki takich zachowań odczuwają ludzie na całym świecie i dotyczą one zarówno dorosłych jak i dzieci.

Okazało się, że zmiana trybu życia przyczyniła się do rozwoju i nasilenia wielu chorób cywilizacyjnych. Liczne obserwacje i badania naukowe potwierdzające ten fakt, spowodowały, że w ostatnich latach zwrócono uwagę na to jak ogromny wpływ na zdrowie człowieka ma kontakt z naturą, przebywanie i aktywność na świeżym powietrzu.

Dziś już wiadomo, że kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na zdrowie i rozwój człowieka w aspekcie fizycznym i psychicznym.

W niektórych krajach świata lekarze przepisują pacjentom na receptę spędzanie czasu na łonie natury, dzieje się tak w przypadku takich chorób jak np. uzależnienia, depresja, wysokie ciśnienie, otyłość, cukrzyca. Kontakt z naturą może być pomocny w łagodzeniu objawów ADHD. Przyroda sprzyja prawidłowemu rozwojowi psychicznemu i fizycznemu dzieci. Przebywanie w parku, lesie czy ogrodzie wyzwala chęć do aktywności ruchowej i sprzyja zabawom poznawczym.

Im więcej czasu przebywamy w otoczeniu przyrody, tym lepiej oceniamy swoje samopoczucie. Spacer nas uspakaja, pozwala zebrać myśli i skupić uwagę.

Każda pogoda na spacer jest dobra, ale szczególnie teraz, gdy przyroda budzi się ze snu zimowego, kontakt z naturą przynosi nam dużo radości.

 

Uwaga: kleszcze już są aktywne, pamiętajmy o środkach ostrożności (repelenty, dokładne obejrzenie ciała po powrocie z lasu).

 

Polecamy źródła:

Richard Louv. Ostatnie dziecko lasu.

Qing Li. Shinrin- Yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych.

Agnieszka Krzymińska. Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne.