Asset Publisher Asset Publisher

Buki nam mówią, że już wiosna

W Leśnictwie Lubiatów pod koronami 130- letnich buków kiełkują nasiona opadłe z drzew jesienią ubiegłego roku.  Nowe pokolenie drzew zaczyna walkę o przetrwanie, co wcale nie jest łatwe. Buk to drzewo ciepłolubne, a siewki buka są bardzo wrażliwe nawet na niewielkie przymrozki.

Na szkółce leśnej siejemy nasiona buków w połowie maja, aby uchronić kiełkujące nasiona przed późnymi majowymi przymrozkami ( „ zimni ogrodnicy" i „zimna Zośka"). W naturalnych warunkach  siewki ruszyły ostro do walki o słońce, być może buki prognozują, że przymrozków w najbliższym  czasie nie będzie.

W Nadleśnictwie Brzózka naturalne odnowienie buka to rzadkość. Większość naszych lasów to bory sosnowe (89 %) rosnące na ubogich glebach. Buk wymaga gleb zasobnych i żyznych,  jako gatunek panujący występuje u nas  w niewielkim udziale, nie przekraczającym 0,5 % powierzchni drzewostanów.

Dążąc do zwiększenia udziału gatunków liściastych, tam gdzie warunki siedliskowe, żyzność gleby na to pozwalają, zmieniamy składy gatunkowe i np. w miejsce wyciętych sosen sadzimy sadzonki drzew  liściastych – dębów, buków, klonów, grabów. Chcąc przyspieszyć proces dostosowywania składu gatunkowego do warunków siedliska wprowadza się drugie piętro drzewostanu sadząc pod sosnami, które nie osiągnęły jeszcze wieku odpowiedniego do wyrębu, gatunki liściaste. W tym roku podsadzimy w ten sposób 33 ha drzewostanów wysadzając  165 000 sadzonek buka.

W 2017 r. w Nadleśnictwie Brzózka w miejsce wyciętych drzewostanów zostanie wprowadzone nowe pokolenie lasu na powierzchni 150 ha i wysadzonych zostanie 1 500 000 sztuk sadzonek drzew leśnych.

 

Tekst: Barbara Świder

Zdjęcia: Hubert Piekarski