Asset Publisher Asset Publisher

„Od zbioru do siewu”

Czas jaki musi upłynąć od zbioru nasion do wydania w pełni wykształconej sadzonki jest bardzo długi, a każdy etap tego procesu jest niezwykle ważny.

W leśnictwie drzewa i krzewy rozmnażamy głównie generatywnie, z wykorzystaniem nasion.

Biologiczne właściwości nasion różnią się czasami znacznie, stąd wynikają bardzo różne sposoby postepowania dotyczące ich zbioru, przechowywania i wysiewu.

Jesień to czas zbioru wielu gatunków liściastych, zazwyczaj w październiku wypada pora zbioru nasion dębów – szypułkowego i bezszypułkowego.

Zbioru żołędzi dokonuje się z ziemi ręcznie, czasami również pod drzewami rozkładane są specjalne płachty lub siatki ułatwiające zbiór.

Żołędzie są wstępnie oczyszczane, a później  spławiane w wodzie – pozwala to dokładnie oczyścić nasiona oraz wyeliminować puste, uszkodzone przez owady.

Na poszczególnych etapach zbioru nasiona poddawane są ocenie, przed zbiorem, by ocenić przydatność do zbioru oraz przed wysiewem, by określić właściwości siewne nasion, np. żywotność, czystość, masę 1000 nasion, klasę jakości.

Żywotność żołędzi można określić metodą krojenia, która polega na rozkrajaniu żołędzi
i klasyfikowaniu ich na podstawie ich wyglądu do trzech kategorii :

- zdrowe,

- nadpsute,

- zepsute. 

Nasiona dębów wysiewa się bezpośrednio po zbiorze jesienią, lub wiosną przechowując przez zimę w chłodni. Pod względem reakcji nasion na podsuszanie i związane z tym zachowanie żywotności, żołędzie należą do kategorii umiarkowanie recalcitrant, co oznacza, że nie mogą być podsuszane poniżej pewnego, względnie wysokiego poziomu wilgotności i mogą być przechowywane przez okres od kilku miesięcy do kilku lat w temperaturze nieco poniżej 0 0 C.

Przed wysiewem, nasiona należy zabezpieczyć środkiem chemicznym zapobiegającym rozwojowi chorób grzybowych. Do tego celu używa się specjalistycznych zaprawiarek do nasion.  

Kiedy już mamy odpowiednio przygotowaną glebę, możemy rozpocząć wysiew nasion.

Norma określona w Zasadach Hodowli Lasu, zaleca wysiew :

- 55 kilogramów żołędzi na 1 ar w przypadku dębu bezszypułkowego,

- 60 kilogramów żołędzi na 1 ar w przypadku dębu szypułkowego.   

Siew może odbyć się w sposób mechaniczny z wykorzystaniem specjalistycznego siewnika lub ręcznie.

W przypadku siewu jesiennego, należy zabezpieczyć powierzchnię siewu przed mrozem i ptakami. W tym celu wykorzystujemy agrowłókninę oraz siatki cieniujące.