Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga KLESZCZE!

Kleszcze wyglądem przypominają małe pajączki, a ich wielkość można porównać z główką od szpilki, a więc są niemal niewidoczne. Konsekwencje jakie mogą spowodować są zdecydowanie większe. Jak się przed nimi uchronić? Jak się zachować kiedy znajdziemy kleszcza na ciele?  Dlaczego kleszcze są takie groźne?

Kleszcze można spotkać w lasach, parkach, na łakach. Najchętniej wybierają zarośla, paprocie ale również okolice jezior i rzek. Odnóża kleszczy wyposażone są w specjalistyczne narządy reagujące na pot, temperaturę ciała, wydychany dwutlenek węgla czy feromony. Kiedy kleszcz znajdzie się już na ciele ofiary, wyszukuje miejsca, w których znajduje się najdelikatniejsza warstwa naskórka, a następnie wkłuwa się w ciało. Dzięki substancji znieczulającej, ukłucie jest praktycznie NIEWYCZUWALNE!

Kleszcze są nosicielami wielu zarazków, a przede wszystkim groźnych krętków boreliozy oraz wirusów kleszczowego zapalenia mózgu. Więcej informacji na temat chorób przenoszonych przez kleszcze znajdziemy na internetowej stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - https://www.pzh.gov.pl/

Ochrona przed kleszczami opiera się przede wszystkim na profilaktyce. Co możemy zrobić aby jak najlepiej chronić siebie i bliskich?

  1. Odpowiedni ubiór w miejscach, gdzie kleszczy jest najwięcej, to podstawa. Wybierając się na spacer, zadbajmy o długie spodnie, zakryte buty, koszulę z długim rękawem oraz nakrycie głowy.
  2. Stosujmy środki odstraszające. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, dzięki którym możemy poczuć się bezpieczniej.
  3. Na wędrówki wybierajmy wyznaczone ścieżki i szlaki. Omijajmy miejsca szczególnie lubiane przez kleszcze, a więc zarośla i paprocie.
  4. Na bieżąco dokonujmy oględzin, a po powrocie do domu zróbmy to po raz kolejny zwracając szczególną uwagę na miejsca dobrze ukrwione.
  5. W przypadku znalezienia kleszcza, należy go bezzwłocznie usunąć np. za pomocą pęsety lub specjalnych kleszczołapek. Aby wykonać to w sposób prawidłowy należy chwycić kleszcza za twardą nasadę tuż przy skórze i pociągnąć wzdłuż osi wkłucia, a miejsce wkłucia zdezynfekować.
  6. NIE WOLNO kleszczy wykręcać ani smarować jakimikolwiek środkami. W przypadku gdy mamy problem z wyciągnięciem kleszcza lub się boimy, można poprosić o pomoc w przychodni lekarskiej.
  7. Jeśli wystąpią objawy takie jak : gorączka, bóle kończyn i głowy czy rumień wokół miejsca wkłucia należy BEZZWŁOCZNIE ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA.