Lista aktualności Lista aktualności

UPRAWA CZY SZKÓŁKA LEŚNA?

Leśnicy, podobnie jak inne grupy zawodowe posługują się często swoistym językiem, nie zawsze zrozumiałym dla ludzi spoza branży.

Niektóre określenia, czasami źle rozumiane mogą powodować nieporozumienia.

Takimi pojęciami są min. uprawa i szkółka leśna.

SZKÓŁKA LEŚNA jest to miejsce gdzie produkuje się (tak mówią leśnicy :-)) sadzonki drzew i krzewów na potrzeby odnowień i zalesień.

W Nadleśnictwie Brzózka mamy jedną szkółkę leśną o powierzchni produkcyjnej 7,32 ha.

Wyhodowanie odpowiedniej ilości zdrowych, dobrej jakości sadzonek to niełatwe zadanie. Od przedwiośnia na szkółce wykonuje się wiele prac i jest to o tyle trudne, że ściśle związane z warunkami atmosferycznym, a przedmiot troski delikatny i wrażliwy.

Szkółkarka i pracownicy zakładu usług leśnych mają pod opieką ok. 3 000 000 sadzonek.

Cykl produkcyjny zaczyna się wysianiem nasion, następnie po wschodach trzeba chronić siewki przed chorobami grzybowymi, szkodnikami, odchwaszczać grzędy, nawozić oraz deszczować. Część sadzonek hodujemy w cyklu jednorocznym (np. sosnę), natomiast gatunki liściaste w większości opuszczają szkółkę jako sadzonki dwuletnie.

Po wyjęciu z gruntu, sadzonki o odpowiednich parametrach trafiają do nasadzeń w naszym nadleśnictwie, tworząc uprawy leśne .

UPRAWY LEŚNE są nowym pokoleniem lasu, zastępującym drzewostany wycięte w ramach planowego użytkowania lub w ramach cięć sanitarnych (zniszczonych przez pożar, huragan, gradobicie lub żer szkodliwych owadów).   

Dobór gatunków drzew i krzewów, ich udziału na powierzchni nie jest przypadkowy, uwzględnienia wymagania poszczególnych gatunków i warunki siedliskowe odnawianej powierzchni (rodzaj gleby, uwilgotnienie, mikroklimat).

Uprawy leśne powstają również na powierzchniach z istniejącym drzewostanem, tam sadzonki gatunków liściastych są wprowadzane celem stopniowej przebudowy monokultur iglastych i zwiększania różnorodności biologicznej ekosystemów leśnych.

Nasadzenia sadzonkami ze szkółki leśnej, to jeden ze sposobów założenia uprawy leśnej, ale nie jedyny.

Można założyć uprawę poprzez wysiew nasion bezpośrednio na powierzchni odnowieniowej i wtedy jest to odnowienie sztuczne siewem.

Uprawa leśna odnowiona sztucznie sadzonkami ze szkółki leśnej (fot. Barbara Świder, Nadleśnictwo Brzózka)

W naszym nadleśnictwie coraz częściej korzystamy z możliwości naturalnego odnowienia lasu, czyli takiego użytkowania drzewostanu, by umożliwić samoistny obsiew drzewostanu macierzystego lub drzewostanu sąsiadującego z nim i jednocześnie stworzyć odpowiednie warunki do wzrostu pojawiających się siewek.

Uprawa leśna z naturalnego odnowienia (fot. Barbara Świder, Nadleśnictwo Brzózka)

Bez względu na sposób odnowienia zgodnie z art. 13 Ustawy o lasach właściciele lasów zobowiązani są do ponownego wprowadzania roślinności leśnej (upraw leśnych w lasach) w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu.

Odwiedzającym nasze lasy przypominamy, że zgodnie z art. 26 Ustawy o lasach, uprawy leśne do 4 m wysokości objęte są stałym zakazem wstępu.