Lista aktualności Lista aktualności

Dokarmiamy ptaki.

Ptaki to skrzydlaci sprzymierzeńcy leśników. Są ważnym elementem ekosystemu leśnego i naturalnie regulują liczebność owadów, które niekiedy są zagrożeniem dla drzewostanów, upraw leśnych i  sadzonek w szkółkach leśnych. Zimowe dokarmianie ptaków stało się już tradycją leśników.

W Nadleśnictwie Brzózka corocznie wykłada się ok. 800 kg karmy dla ptaków w formie ziaren i karmy ziarnisto-tłuszczowej. Szczególnie w mroźne, śnieżne zimy dokarmianie pomaga ptakom przetrwać ten trudny czas.

Podobnie jak w lesie, ptaki są mile widzianymi gośćmi w naszych ogrodach. Pomagają w walce ze szkodnikami i upiększają ogrody, ciesząc nas swym wyglądem i śpiewem. Dokarmianie ich w przydomowym karmniku przynosi nam wiele radości, a ptakom pomaga w uzupełnieniu naturalnie zdobywanego pokarmu.

W karmnikach najczęściej pojawiają się sikory( bogatka, modra, uboga), kowalik, dzięcioły, kos, wróbel, mazurek, dzwoniec. Dla tych ptaków odpowiednie są mieszanki ziaren: lnu, konopi, słonecznika, zbóż, chwastów  a także tłuszcze. Kos chętnie korzysta z pozostawionych w ogrodzie jabłek.  Bardzo ważne jest, by żaden z produktów nie był solony. Tłuszcze nie powinny być zjełczałe i w temperaturze dodatniej powinno się je zabierać z karmnika. Konieczne jest też utrzymywanie czystości w karmniku, należy usuwać resztki pokarmu, odchodów, by nie stały się źródłem infekcji ptasich chorób. Raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować przez całą zimę, ponieważ ptaki zapamiętują  miejsca wykładania karmy ( szczególnie sikora bogatka ma dobrą pamięć) i w poszukiwaniu pokarmu często je odwiedzają.

 

Na załączonych zdjęciach stołówka dla ptaków przy Leśniczówce Brzeźnica. Leśniczy Sławomir Druchliński regularnie wykłada karmę dla ptaków, a w wolnych chwilach obserwuje jakie gatunki goszczą w karmniku.

Tekst: Barbara Świder

Zdjęcia: Sławomir i Patrycja Druchlińscy

               Andrzej Błaszków