Lista aktualności Lista aktualności

Bieg Przełajowy im. Janusza Zyzaka

Bieg Przełajowy im. Janusza Zyzaka jest od 2002 roku wpisany we współorganizowaną ze Szkołą Podstawową w Gronowie akcję "Wiosna bez płomieni - Ratujmy skowronki".

W 2002 roku ówczesny Inżynier Nadzoru w Nadleśnictwie Brzózka, Śp. Janusz Zyzak, podjął współpracę z nauczycielami gronowskiej szkoły w zakresie edukacji przeciwpożarowej dzieci i młodzieży. Finałem akcji była współorganizowana 4 kwietnia impreza na terenie szkoły, niestety już bez udziału Pana Janusza. Zmarł nagle, 26 marca.
Aby upamiętnić wysiłek jaki włożył w rozpropagowanie i przygotowanie akcji Pani Katarzyna Ważelińska, nauczycielka gronowskiej szkoły, zorganizowała w trakcie finału Bieg Przełajowy im. Janusza Zyzaka.
Idea zawodów przetrwała do dziś. Początkowo uczestnikami byli tylko uczniowie gronowskiej placówki. Z czasem finał akcji został przeniesiony na 21 marca - pierwszy dzień wiosny, i rozpropagowany wśród zaprzyjaźnionych szkół.
W tym roku już po raz drugi Bieg Przełajowy im. Janusza Zyzaka odbywa się na ścieżce edukacyjnej Braszka przy siedzibie Nadleśnictwa Brzózka. Po raz drugi również, uczestnikami Biegu są reprezentacje z dziewięciu Szkół Podstawowych znajdujących się w zasięgu administracyjnym działania Nadleśnictwa Brzózka.
Uczestnicy startują w czterech kategoriach: klasy I -III dziewczęta, klasy I -III chłopcy, klasy IV - VI dziewczęta, klasy IV - VI chłopcy. Oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych, zawodnicy starszej kategorii wiekowej zdobywają puchary przechodnie dla swoich szkół. Zdobycie przez szkołę pucharu w trzech kolejnych latach zostaje nagrodzone pucharem specjalnym.
Obecnie Bieg Przełajowy im. Janusza Zyzaka jest największą imprezą edukacyjną i promocyjną organizowaną przez Nadleśnictwo Brzózka.